Prowokacje według Rubena Östlunda – Kino Muza
Wiemy, co gramy
DKF Kamera

Prowokacje według Rubena Östlunda

25.10.2022
Prowokacje według Rubena Östlunda - okładka

Lubię prowokować swoją widownię, żeby zastanowiła się nad tym, co ogląda. Nie znoszę takiego nastawienia, że biorę widzów za rękę i prowadzę ich przez opowiadaną historię. Sam Östlund mówił o sobie w ten sposób, niedługo po premierze THE SQUARE - jego piątego pełnometrażowego filmu (Złota Palma, Festiwal w Cannes 2017). Najnowsza (szósta) produkcja reżysera, brawurowo rozpoczęła swój obieg festiwalowy. Film W TRÓJKĄCIE zdobył Złotą Palmę i został uznany za najlepszy film w trakcie tegorocznego Festiwalu w Cannes. Dzięki temu Ruben Östlund dołączył do elitarnego grona zaledwie dziewięciu reżyserów, którzy w historii światowej kinematografii otrzymali tę prestiżową nagrodę dwukrotnie. Przygotowując się do polskiej premiery najnowszej produkcji reżysera (styczeń 2023), październikowe spotkania DKF Kamera postanowiliśmy poświęcić bliższemu przyjrzeniu się jego wcześniejszej twórczości.

Przed nami wspólne emocje, którymi będziemy mogli dzielić się w trakcie seansów tytułów TURYSTA (2014) oraz THE SQUARE (2017). Pierwszy z nich jest swoistą wiwisekcją relacji małżeńskich w chwili kryzysu. Poruszając się w charakterystycznej dla reżysera, gatunkowej stylistyce czarnej komedii, podejmuje się tu także analizy kryzysu męskości we współczesnym świecie. Jest to jednocześnie film, który zwrócił na Östlunda uwagę międzynarodowych krytyków. Drugim tytułem w naszym zestawie jest THE SQUARE – obraz, który zagwarantował szwedzkiemu reżyserowi pierwszą Złotą Palmę w karierze (2017). Biorąc na warsztat świat sztuki współczesnej, poruszając się na pograniczu śmiechu i trafnego punktowania ludzkich słabości, Östlund zderza tutaj polityczną poprawność  z tym, co w każdym z nas dzikie i zwierzęce.

Filmy Rubena Östlunda zawsze zaskakują oryginalnością pomysłu oraz formą jego wykonania. Przekorny humor, niespodziewane zwroty akcji oraz pełnowymiarowe postaci to znaki rozpoznawcze szwedzkiego reżysera

Niedawne Konfrontacje Filmowe z Gutek Film pokazały, że W TRÓJKĄCIE będzie jedną z najważniejszych premier zbliżającego się sezonu zimowego. Dlatego wierzymy, że warto poznać lepiej tego twórcę i wspólnie z naszymi prelegentami, porozmawiać o fenomenie jego bezlitosnego komentowania świata za pomocą obiektywu kamery.

Do zobaczenia w Kinie Muza!

Bilety: 14 zł | Nie przyjmujemy rezerwacji.

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące