ANIMATOROWY AFTER FILMOWY – Kino Muza
Wiemy, co gramy
MFFA Animator | Filmy nagrodzone

ANIMATOROWY AFTER FILMOWY

01.07.2023
ANIMATOROWY AFTER FILMOWY - okładka

Przedstawiamy zwyciężczynie i zwycięzców 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR:

Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR 2023 w składzie: Sarina Nihei, Keiichi Hara, Joanna Rytel zadecydowało o przyznaniu następujących nagród:

GRAND PRIX - ZŁOTY PEGAZ
Armat, reż. Elodie Dermange, Szwajcaria,  2022
Uzasadnienie Jury: Szukanie korzeni, których nigdy nie poszukiwałeś/-aś może być czasami trudne. Historia filmu została opowiedziana tutaj za pomocą hipnotyzującego stylu i pięknych kolorów, które może przedstawić tylko animacja. Jesteśmy zafascynowani tą unikalną historią rodziny reżyserki.

II NAGRODA - SREBRNY PEGAZ
Ice Merchants, reż. João Gonzalez, Portugalia,  2022
Uzasadnienie Jury: Życie w niebezpiecznym miejscu i schodzenie do miasteczka poniżej, aby sprzedać małą ilość lodu, a przy tym codziennie ryzykując swoje życie. Historia opowiedziana bez dialogów i z pięknym stylem rysunku, który kojarzy się nam z techniką drzeworytu, co jest niezwykle fascynujące.

III NAGRODA - BRĄZOWY PEGAZ
Dog – Apartment, reż. Priit Tender, Estonia, 2022
Uzasadnienie werdyktu: Dom zaprojektowany przez architekta stoi w pustym krajobrazie. Fasada ma kształt głowy psa. Wyniszczony mężczyzna, wychodzący na zakupy, w swojej surrealistycznej egzystencji. Zaczyna tańczyć w mleczarni. Z krowami jako widzami. Wspomina dawne czasy jako tancerz baletowy. W oczach zwierząt nigdy nie jesteś przegrany.

Nagroda im. Wojciecha Juszczaka za Najlepszy Film Muzyczny/Muzykę
Amok, reż. Balázs Turai, Węgry, 2022
Uzasadnienie werdyktu: Ten film jest nie tylko szalony, ale także bardzo zabawny ze swoim poczuciem humoru i niesamowitym rytmem, wzmocniony oryginalną muzyką.

Nagroda im. Marcina Giżyckiego za Najlepszy Film Studencki
Dance my doll, reż. Jasmijn Kooijman, Szwecja, 2022
Uzasadnienie werdyktu: Ta animacja zafascynowała nas minimalną mimiką i subtelnymi ruchami postaci. Wzrusza nas historia, która przedstawia poważny problem, z którym boryka się dziś wiele krajów.

Nagroda Publiczności za Najlepszy Film Krótkometrażowy
Ice Merchants, reż. João Gonzalez, Portugalia,  2022

Międzynarodowy Konkurs Filmów Pełnometrażowych

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Pełnometrażowych 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w składzie: Jeanette Nørgaard, Sara Gunnarsdóttir, Gints Zilbalodis zadecydowało o przyznaniu następujących nagród:

Nagroda za Najlepszy Film Pełnometrażowy
Perlimps, reż. Alê Abreu, Brazylia, 2022
Uzasadnienie Jury: Za zaproszenie nas do dziecięcej wyobraźni i przypomnienie nam jak to jest bawić się w świecie piękna i kolorów. Rozumiemy powagę konsekwencji wyborów w dorosłym życiu, jednak film daje nam nadzieję na przyszłość.

Wyróżnienie
No dogs or Italians allowed, reż. Alain Ughetto, Francja, 2022
Uzasadnienie Jury: Za trzymanie się za ręce z przeszłością i wykorzystanie animacji do opowiedzenia historii w sposób, którego nie dałoby się ująć inaczej.

Nagroda Publiczności za Najlepszy Film Pełnometrażowy
Perlimps, reż. Alê Abreu, Brazylia, 2022

Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali

Jury Międzynarodowego Konkursu Animowanych Seriali 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w składzie: Jeanette Nørgaard, Sara Gunnarsdóttir, Gints Zilbalodis zdecydowało o przyznaniu:

Nagroda za Najlepszy Serial Animowany
Fail in Love, reż. Cécile Rousset, Romain Blanc-Tailleur, Francja, 2022
Uzasadnienie Jury: Za użycie animacji do opowiedzenia osobistej historii za pośrednictwem ujmujących metafor i za zaproszenie nas do zrozumienia złożoności zakochiwania się, gdy miłość nie spełnia oczekiwań o idealnej przyszłości.

Wyróżnienie
Wetsitales: The Hawk and the Hen, reż. Jade Dandan Evangelista, Filipiny, 2022
Uzasadnienie Jury: Za dopasowanie obrazu i narracji w perfekcyjny sposób, pozornie surowy, lecz bardzo wciągający w świeżą i zabawną formę.

Nagroda Publiczności za Najlepszy Serial Animowany
Animanimals: T-Rex, reż. Julia Ocker, Niemcy, 2022
Nagroda Jury Dziecięcego za Najlepszy Serial Animowany

Podczas Festiwalu ANIMATOR 2023 obradowało po raz pierwszy Jury Dziecięce w składzie: Zosia Płaczkowska, Agnieszka Kuzdra, Julia Zając, Zofia Woś, Marta Witoń, Miro Wińczyk, Malina Majchrzycka, Mela Kowalczyk. Jury Dziecięce zdecydowało o przyznaniu nagrody:
Bajka na Krańcu Świata, reż. Kacper Zamarło, Polska, 2022
Uzasadnienie Jury Dziecięcego: Po obejrzeniu jednego odcinka mieliśmy ochotę na więcej! Rozbudził naszą ciekawość całej historii Wiktorii i Bajki. Film był zabawny i zaskakujący.

Wyróżnienie
Animals: T-Rex, reż. Julia Ocker, Niemcy, 2022
Uzasadnienie Jury Dziecięcego: Za prostą w formie i zabawną opowieść o pokonywaniu trudności, która została doskonale przedstawiona bez słów.

Polski Konkurs Filmów Animowanych

Jury Polskiego Konkursu Filmów Animowanych 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w składzie: Alexis Hunot, Andrzej Radka, Tim Webber zdecydowało o przyznaniu następujących nagród:

GRAND PRIX – ZŁOTY ANIMUSZ – Nagroda Prezydenta Miasta Poznania
Takie cuda się zdarzają, reż. Barbara Rupik, Polska, 2023
Uzasadnienie Jury: Byliśmy zachwyceni sposobem, w jaki ta mała dziewczynka obserwowała otaczający ją świat. Niezanimowany świat, który nagle staje się niewytłumaczalnie żywy. Ta historia jest wzruszająca i czuła, a jednocześnie fascynująco groteskowa. Nie mogliśmy nie być oczarowani jej słodkim charakterem i optymizmem. Ponadto niesamowity projekt dźwiękowy jeszcze bardziej zanurza nas w jej świecie.

II NAGRODA – SREBRNY ANIMUSZ
Smell of the ground, reż. Olivia Rosa, Polska, 2023
Uzasadnienie Jury: Ten film ze swoim powolnym rytmem i drobnymi szczegółami staje się coraz bardziej nawiedzony po każdym obejrzeniu. Świetne ruchy kamery, muzyka i piękne czarno-białe obrazy prowadzą nas do ostatniego ujęcia, które dowodzi, że życie znajdzie swoją drogę długo po tym, jak my, ludzie, znikniemy z tej planety.

III NAGRODA – BRĄZOWY ANIMUSZ
Koniunkcja, reż. Marta Magnuska, Polska, 2022
Uzasadnienie Jury: Sposób, w jaki reżyser bawi się zbliżeniami, długimi ujęciami i dźwiękami, pomaga budować napięcie w parze. Rytm krok po kroku pokazuje podobieństwa między człowiekiem a zwierzęciem. Wszystko to w pięknym, szorstkim i mocnym stylu wizualnym.

Wyróżnienie
W lesie są ludzie, reż. Szymon Ruczyński, Polska, 2023
Uzasadnienie Jury: Czuliśmy, że odważne użycie przez reżysera surowych technik animacji i wymuszonej perspektywy jest intensywnym i świetnym sposobem zilustrowania trwającego kryzysu humanitarnego na pograniczu polsko-białoruskim. Ci uchodźcy są uwięzieni między granicami dwóch krajów i nie widać żadnego natychmiastowego rozwiązania. Jury uznało, że to przesłanie filmu musi zostać podkreślone i wysłuchane.

Nagroda Publiczności za Najlepszy Polski Film Animowany
Brak, reż. Paweł Prewencki, Polska, 2023

Nagroda Wolontariuszy za Najlepszy Film Krótkometrażowy
Dog – Apartment, reż. Priit Tender, Estonia, 2022

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące