Wiemy, co gramy
Pokaz specjalny

OBRAZ DLA UKRAINY

05.03.2022
OBRAZ DLA UKRAINY - okładka

W najbliższy weekend, 5 i 6 marca, w ramach cyklu wydarzeń POZNAŃ DLA UKRAINY, w poznańskich kinach oraz na placu Wolności odbędą się pokazy filmów wyprodukowanych na Ukrainie pod hasłem OBRAZ DLA UKRAINY. Dochód z akcji zostanie przekazany na cele pomocowe.

OBRAZ DLA UKRAINY – poznańskie kina pomagają!

Razem dla Ukrainy
OBRAZ DLA UKRAINY to część projektu POZNAŃ DLA UKRAINY, który powstał w jeden wieczór. Jak się okazuje, tyle wystarczy, by zaplanować wielką akcję poznańskiej kultury dla Ukrainy zmagającej się właśnie z rosyjską agresją. Dlaczego to robimy? Nie godzimy się na to, co wydarzyło się 24 lutego i dzieje się nadal. Bo głośno chcemy wyrazić swój sprzeciw wobec agresji, chcemy pomóc i okazać wsparcie tak, jak potrafimy. Bo NIE MA NASZEJ ZGODY na agresję i śmierć, na bombardowania, na niszczenie ludziom życia. Na wojnę. RAZEM mamy siłę - Poznań dla Ukrainy! – tłumaczą przedstawiciele poznańskich instytucji kultury.

Filmowe perełki
W ramach pokazów będzie okazja do obejrzenia nagrodzonego w Cannes filmu Donbas w reż. S. Łożnicy, opowiadającego o życiu w mieście kontrolowanym przez liczne grupy przestępcze, w którym trwa wojna hybrydowa pomiędzy ukraińską armią zasilaną ochotnikami a bojówkami separatystycznymi wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Ziemia jest niebieska jak pomarańcza to z kolei zwycięski tytuł festiwalu Sundance oraz Millenium Docs Agains Gravity,  przedstawiający wzruszającą historię rodziny mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie, ich wolę przetrwania i miłość do miejsca, w którym żyją.  Zaś opowiadający o wywołanym sztucznie przez ZSRR w latach Wielkim Głodzie na Ukrainie Obywatel Jones w reż. Agnieszki Holland został uhonorowany Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni.  Będzie można zobaczyć także dwa zestawy filmów krótkometrażowych – w Kinie Muza oraz w stworzonym na te potrzeby Kinie Plenerowym na Placu Wolności.

Spotkajmy się tam razem!

Wydarzeniom i symbolicznym gestom wsparcia będzie towarzyszyć realna pomoc: zbiórka pieniędzy. Wstęp na wydarzenia jest płatny – bilety, z których częściowy dochód organizatorzy przeznaczają na cele pomocowe, można kupić w kasach biletowych w miejscu wydarzeń lub online.

 

Program wydarzeń:

Sobota, 5 marca

Kino Pałacowe, CK Zamek | godz. 16:45 | Donbas, reż. S. Łożnica, prod. Francja/Holandia/Niemcy/Ukraina/Rumunia 2018, 110’
Bilety: 15, 20, 35 i 50 zł | dochód z biletów zostanie przekazany przez Against Gravity na zbiórkę PAH.

Short Waves Festival + Ferment Kolektiv | Kino Plenerowe na Placu Wolności | godz. 18:45 Krótkie metraże dla Ukrainy.
Bilet/wynajem leżaka 10, 25 i  50 zł – cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na wsparcie organizacji INTERNATIONAL CHARITABLE FOUNDATION "COME BACK ALIVE" z siedzibą w Kijowie.
Bilety będzie można kupić w kasie na miejscu pokazu oraz online:  https://ekobilet.pl/.../krotkie-metraze-dla-ukrainy-seans...

Kino Muza | godz. 20:00 | Ziemia jest niebieska jak pomarańcza, reż. Iryna Tsilyk, Ukraina / Litwa 2020, 74’ | Bilety 15/20/30 zł | pokaz zrealizowany we współpracy z Against Gravity – zysk z biletów Against Gravity na prośbę twórców przekaże na konto organizacji INTERNATIONAL CHARITABLE FOUNDATION "COME BACK ALIVE" z siedzibą w Kijowie.

Niedziela, 6 marca

Kino Rialto | godz. 13:15 Obywatel Jones, reż. Agnieszka Holland, prod. Polska / Ukraina / Wielka Brytania 2019, 119’

Kino Muza | godz. 18:15 ANIMUZA SPECIAL: UKRAINA TERAZ | pokaz krótkich filmów animowanych ukraińskich twórców | bilety: 8 zł
Na pokazie będziemy gościć twórczynię jednej z animacji w zestawie ANIMUZA SPECIAL: UKRAINA Teraz! - Danę Danylovą - reżyserkę filmu Niezrozumiałki

 

Aktualne informacje o programie wydarzeń oraz biletach wstępu i akcjach towarzyszących znajdziecie Państwo na stronach i w mediach społecznościowych kin biorących udział w akcji oraz na wydarzeniu na Facebooku: https://fb.me/e/3bL2KJLyA.

#WSPÓLNAPOMOC #SOLIDARNIZUKRAINĄ #ДОПОМОГАЄМОРАЗОМ #СОЛІДАРНІЗУКРАЇНОЮ
#kulturarazem #культураразом