Najlepsze krótkie metraże 2023: Warszawska Szkoła Filmowa – Kino Muza
Wiemy, co gramy
Pokaz specjalny

Najlepsze krótkie metraże 2023: Warszawska Szkoła Filmowa

24.03.2024
Kobieta w łóżku, na jej twarzy maluje się krzyk.

Na ekrany kin studyjnych wchodzi wyjątkowy set trzech krótkich metraży wyreżyserowanych przez kobiety i o kobietach opowiadających. Do raju Marty Szymanek, Te cholerne Peonie Poliny Biliaevej i Moje stare Nataszy Parzymies to odważne, pełne czułości, słodko-gorzkie historie o tęsknocie i pogoni za długo skrywanymi pragnieniami.

Mila, Rita, Zofia i Anna to bohaterki filmów prezentowanych w ramach setu Najlepsze krótkie metraże 2023: Warszawska Szkoła Filmowa. Dzieli je wszystko, łączy tęsknota, która sprawia, że zaczynają dążyć za swoimi długo skrywanymi pragnieniami.

Nastoletnia Mila (Do Raju) zgubiła chęć i siłę do życia. Czuje się niewidziana przez bliskich, nawet gdy próbuje mówić o tym co czuje; Rita (Te cholerne Peonie), mimo intensywnych poszukiwań, nie odnajduje satysfakcji w życiu intymnym i nie potrafi nawiązać kontaktu ze swoim ciałem; z kolei Zofia i Anna (Moje stare) spotykają się po wielu latach i wyruszają we wspólną podróż, by na nowo odkryć łączące je niegdyś uczucie. Każda z bohaterek decyduje się zaryzykować i przekroczyć swoje granice – geograficzne, cielesne i narzuconych przez społeczeństwo norm.

Wszystkie filmy zostały wyreżyserowane przez twórczynie z młodego pokolenia, które z uważnością przyglądają się miejscu kobiet we współczesnym świecie

Marta Szymanek (Do Raju) jest z wykształcenia psycholożką, z pasji scenarzystką i reżyserką. Współtwórczyni dwukrotnie nagrodzonej Orłem Watahy oraz autorka koncepcji i scenariusza serialu Odwilż; Polina Biliaieva (Te cholerne peonie) urodziła się w Charkowie. Jej film dyplomowy Sonata for Unaccompanied Violin otrzymał nagrodę na festiwalu KINOKO w Kijowie; Natasza Parzymies (Moje stare) jest autorką głośnego serialu Kontrola opowiadającego o burzliwym uczuciu dwóch dziewczyn. Jest również twórczynią, reżyserką i współscenarzystką miniserialu Random, czyli pierwszego polskiego serialu łączącego w sobie słuchowisko i film. Projekt otrzymał dwie złote statuetki Effie.

Prezentowane w ramach setu tytuły zostały wyprodukowane przez Warszawską Szkołę Filmową oraz brały udział w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na ostatnim, 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Bilety: 22/19/16 zł | Nie przyjmujemy rezerwacji.

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące