Wiemy, co gramy
DKF Kamera

Człowiek według Kubricka

26.04.2022
Człowiek według Kubricka - okładka

Zapewne każdy z Was kojarzy historyczne nagranie kosmonautów misji kosmicznej Apollo 11, lądujących 20 lipca 1969 roku na księżycu. Równie wielkim echem odbiła się skandaliczna wypowiedź jednego z największych wizjonerów kina, że to właśnie ON sfałszował to nagranie. Mowa tu o Stanley’u Kubricku. Na krótko przed śmiercią odbył wywiad z Patrickiem Murray’em, gdzie otwarcie przyznał, że nagranie z przełomowego wydarzenia, to jego dzieło – w pełni zrealizowane w studio. Doświadczenia, jakie zdobył tworząc film 2001: ODYSEJA KOSMICZNA, miały posłużyć mu za inspirację. Sam przyznawał także, że materiał przez niego stworzony to arcydzieło!

Kubrick uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych twórców w historii kina!

Jego filmy, które w dużej mierze są adaptacjami filmowymi oraz obejmują szeroki zakres gatunków, wyróżniają się realizmem, czarnym humorem, charakterystyczną pracą kamery, rozbudowaną scenografią i wykorzystywaniem muzyki klasycznej. Pewien ekscentryzm, towarzyszący jego postaci jest nieodłączną cechą charakterystyczną tego reżysera. Świadczy o tym m.in. to, jak potraktował swój fabularny debiut – STRACH I POŻĄDANIE. Uważał ten film za błąd, twór skrajnie amatorski. Kubrick był niezadowolony ze swojej pracy do tego stopnia, że gdy w latach 90. wygasły prawa autorskie do tego filmu, podobno wykupił i zniszczył wszystkie dostępne na rynku kopie.

W przypadku tego reżysera tematów do rozmowy nie może zabraknąć, dlatego w kwietniu mamy przyjemność zaprosić Was na trzy spotkania z jego twórczością na dużym kinowym ekranie. Choć w tym wypadku niemalże każdy tytuł filmowy z sygnaturą Kubricka jest kamieniem milowym światowej kinematografii, to my zmierzymy się z trzema absolutnymi klasykami: 2001: ODYSEJA KOSMICZNA, MECHANICZNA POMARAŃCZA oraz LŚNIENIE.

Bilety: 14 zł | Nie przyjmujemy rezerwacji.

 

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW