Norma Jane Mortenson, urodzona 1 czerwca 1926 roku w Los Angeles, w młodym wieku oddana przez matkę na wychowanie do rodziny zastępczej, niewiele później trafia do sierocińca ze względu na chorobę psychiczną matki. W 1944 roku rozpoczyna „dorosłe życie” od pracy w fabryce produkującej samoloty do celów szkoleniowych, gdzie poznaje fotografa – Davida Connovera.
W tym momencie nikt jeszcze nie zdaje sobie sprawy z tego, że w przeciągu kilku najbliższych lat, od modelki pin-up girl, Norma wespnie się na wyżyny kariery filmowej, a kolejno urodzi się ikona popkultury – Marilyn Monroe.
W 1952 roku Monroe dostaje rolę w filmie Fritza Langa „CLASH BY NIGHT”. Tego samego roku otrzymuje swoją pierwszą główną rolę w produkcji Raya Bakera „PROSZĘ NIE PUKAĆ”. Pomimo historii o ciężkiej współpracy na planie z aktorką, obie role zyskują uznanie krytyków, a prasa hucznie okrzykuje Marilyn, jako „it girl”, czyli najbardziej atrakcyjną kobietę roku. Od tego momentu aktorce zostaje przypisany status seksbomby, co nie do końca zadowala samą Normę Jane, która liczyła na dobór ambitniejszych ról w hollywoodzkich produkcjach.
Dość przełomowym momentem w karierze okazuje się rola w musicalu „MĘŻCZYŹNI WOLĄ BLONDYNKI”. Monroe traktuje rolę bardzo poważnie, przygotowuje się regularnie oglądając brodwayowską wersję sztuki oraz pobierając lekcje tańca u Gwen Verdon. Jako element kampanii promocyjnej Monroe odcisnęła swoje dłonie przed Grauman’s Chinese Theatre. Gwiazda wykonała w filmie utwór „Diamonds Are a Girl’s Best Friend”, który stał się światowym przebojem i którego teledyskiem zainspirowała się w 1985 Madonna przy tworzeniu klipu do utworu „Material Girl”.
Dwa lata później, w 1954 roku Marilyn gra w filmie SŁOMIANY WDOWIEC, który okazał się wielkim sukcesem komercyjnym, na co z pewnością miała wpływ ikoniczna scena w białej sukni. Motyw Monroe, która przytrzymuje podwiewaną od spodu sukienkę, szybko stał się ikoniczny i został znakiem rozpoznawczym gwiazdy.
Cała historia Normy Jane Mortenson, jak i później Marilyn Monroe są owiane wieloma niewiadomymi oraz masą spekulacji i plotek. Niemniej, towarzyszy ich historii wiele ciekawych, ale i kontrowersyjnych faktów: od sesji dla magazynu Playboy dla Hugh Hefnera, po okoliczności śmierci aktorki. Co więcej o tej ikonie można powiedzieć? Dowiecie się już w tym miesiącu na naszych spotkaniach DKF.
Widzimy się w kinie!
Bilety: 16 zł | Nie przyjmujemy rezerwacji.
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW