Akademia Dokumentalna – Kino Muza
Wiemy, co gramy
21. Millennium Docs Against Gravity

Akademia Dokumentalna

10.05.2024
Półnagi chłopiec radośnie wznosi ręce do góry w leśnym otoczeniu

Przed nami święto kino dokumentalnego dla młodzieży. Zapraszamy grupy szkolne do udziału w Festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Kinie Muza!

W programie tegorocznej edycji Festiwalu MDAG w Poznaniu po raz pierwszy znalazło się sześć projekcji filmowych, którym towarzyszyć będą spotkania edukacyjne dedykowane młodzieży szkolnej – prelekcje i dyskusje prowadzone przez zaproszone osoby eksperckie. Z ich pomocą pogłębimy ważne, aktualne tematy poruszane przez współczesne kino dokumentalne.

Nauczyciele, dzięki którym klasy skorzystają z festiwalowego programu otrzymają specjalnie przygotowane materiały edukacyjne mające na celu wsparcie dalszej pracy z filmem w szkole.

Program jest objęty rekomendacją merytoryczną redakcji magazynów „Newsweek Psychologia Dziecka” i „Newsweek Psychologia Nastolatka”.

Klasę można zapisać na dowolną liczbę spotkań, wysyłając zgłoszenie przez formularz online: https://forms.office.com/e/PxJGgQJZZ8

Koszt biletu grupowego dla osoby uczniowskiej wynosi 14 zł. Płatność pobierana będzie w kasie kina przed seansem.

Wybrane filmy pozwalają zrozumieć charakter zmian społecznych i kulturowych, które wpływają obecnie na życia młodych ludzi, rozbudzają ciekawość wobec mechanizmów rządzących współczesnym światem i zachęcają do przyjęcia aktywnej postawy w życiu społecznym. Zapraszamy!

 

PROGRAM:

10.05.2024 r. (piątek) | godz. 11:00 | TO OD ZAWSZE JA | Reż. Julie Bezzera Madsen | Dania 2023 | 72 min.
+ Prelekcja i dyskusja (ok. 45 min.)

Sugerowana grupa wiekowa: 14+

Obszary tematyczne: tożsamość płciowa, dysforia płciowa, niebinarność, psychologia, empatia, wsparcie

Osoba ekspercka: AGNIESZKA PIXIE FRĄCZEK | terapeuta Gestalt, prowadzi praktykę własną w Poznaniu. Ukończyła czteroletnie Centrum Counsellingu Gestalt w Krakowie. Jednym z jej najważniejszych kierunków działania jest praca terapeutyczna i rozwojowa z osobami LGBTQIA+. Jako terapeuta związana z poznańskim Stowarzyszeniem Grupa Stonewall, gdzie prowadzi grupy wsparcia oraz konsultacje indywidualne. Ukończyła roczne szkolenie w londyńskiej Pink Therapy, szkolącej od wielu lat osoby pracujące terapeutycznie w obrębie różnorodności genderowych, seksualnych i relacyjnych.

 

13.05.2024 r. (poniedziałek) | godz. 11:00 | LAS | Reż. Lidia Duda | Polska, Czechy 2024 | 84 min.
+ Prelekcja i dyskusja (ok. 45 min.)

Sugerowana grupa wiekowa: 14+

Obszary tematyczne: etyka globalna, uchodźstwo, prawa człowieka, psychologia, proaktywna postawa w życiu społecznym

Osoba ekspercka: KRYSTIAN KARCZ | nauczyciel etyki, filozofii, wiedzy o społeczeństwie i edukacji dla bezpieczeństwa. Założyciel grup: największy wirtualny pokój filozofujących nauczycieli - "Nauczyciele filozofii i etyki" oraz "Klub Małych Wielkich Filozofów". Prowadzi popularny na Facebooku i Instagramie fanpage "Uczę filozofować". Współautor książki "Filozofuj z dziećmi 2", popularyzator filozofii, filozofowania oraz nowoczesnych metod nauczania. Oficjalny ambasador studiów filozoficznych na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

14.05.2024 r. (wtorek) | godz. 11:00 | NIE CHCEMY INNEJ ZIEMI | Reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor | Palestyna, Norwegia 2024 | 96 min.
+ Prelekcja i dyskusja (ok. 45 min.)

Sugerowana grupa wiekowa: 15+

Obszary tematyczne: historia, konflikty zbrojne, prawa człowieka, proaktywna postawa w życiu społecznym

Uwaga! Film dokumentalny zawiera rzeczywiste sceny przedstawiające przemoc względem ludności cywilnej

Osoba ekspercka: dr MACIEJ PIETRZAK | filmoznawca, adiunkt w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Badacz filmu jako nośnika pamięci kulturowej ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-żydowskich. Autor rozprawy doktorskiej poświęconej filmowym obrazom Marca 1968 roku. Popularyzator wiedzy o filmie m.in. jako prelegent Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz twórca scenariuszy lekcji dla nauczycieli.

 

15.05.2024 r. (środa) | godz. 11:00 | COPA 71 | Reż. James Erskine, Rachel Ramsey | Wielka Brytania 2023 | 90 min.
+ Prelekcja i dyskusja (ok. 45 min.)

Sugerowana grupa wiekowa: 12+

Obszary tematyczne: herstoria, pamięć, dyskryminacja, sportowa rywalizacja

Osoba ekspercka: dr AGNIESZKA JANKOWIAK-MAIK | nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, doktorka nauk humanistycznych, publicystka i aktywistka edukacyjna, znana w sieci jako Babka od histy. Autorka książki “Historia, której nie było”. Laureatka XIV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, „Medalu Wolności Słowa” Grand Press w kategorii „Obywatel(ka)” oraz tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021. Absolwentka International Visitor Leadership Program. Wiceprezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Promotorka nowoczesnych metod nauczania, społeczeństwa obywatelskiego i kobiecej strony historii.

 

16.05.2024 r. (czwartek) | godz. 11:00 | JESSZILLA | Reż. Emily Sheskin | USA 2023 | 89 min.
+ Prelekcja i dyskusja (ok. 45 min.)

Sugerowana grupa wiekowa: 12+

Obszary tematyczne: psychologia, równouprawnienie, rozwój jednostki, odwaga, relacje z najbliższymi, sport

Osoba ekspercka: MICHALINA MRUCZYK | psycholożka, nauczycielka, edukatorka seksualna. Współautorka książki "Ocenianie zachowania. Jak robić to lepiej?". Konsultantka książek dla młodzieży. Prowadzi działania psychoedukacyjne i zajęcia na Uniwersytecie SWPS. Szkoli nauczycielki i nauczycieli w zakresie edukacji seksualnej, empatycznej komunikacji oraz tworzenia restoratywnej kultury szkoły. Na co dzień pracuje w poznańskim liceum Spark Academy, gdzie koordynuje działania na rzecz rozwoju społeczno-emocjonalnego i budowania odporności psychicznej licealistów i licealistek.

 

17.05.2024 r. (piątek) | godz. 11:00 | EFEKT YOUTUBE’A | Reż. Alex Winter | USA 2022 | 99 min.
+ Prelekcja i dyskusja (ok. 45 min.)

Sugerowana grupa wiekowa: 14+

Obszary tematyczne: media, popkultura, krytyczne odczytanie przekazów medialnych, dobre praktyki w internecie

Osoba ekspercka: DAWID ŁASIŃSKI | dyplomowany nauczyciel chemii w Zespole Szkół im gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie. Twórca postaci/marki osobistej Pana Belfra – nauczyciela z Internetów. Laureat nagród: POP Science 2022, Twórca Roku 2021, Digital Shaper 2020, finalista konkursu Nauczyciel Roku 2019 i honorowy członek LISTY100 – listy osób, które w wybitny sposób przyczyniły się do rozwoju kompetencji cyfrowych Polaków. Twórca autorskich kursów i szkoleń związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w edukacji i budowaniem marki osobistej.

Filmy
To od zawsze ja - okładka
10.05.2024 11:00
Sala 1

To od zawsze ja

It’s Always Been Me

reż. Julie Bezzera Madsen
Dania
2023
72’

Film opowiada o dwóch młodych osobach, które nie utożsamiają się z płcią przypisaną im przy urodzeniu oraz o tym, jak ważne jest wsparcie rodziny i szkoły w podjęciu decyzji o płci w dorosłym życiu.

Dziecko zakrywa swoją twarz dłońmi
13.05.2024 11:00
Sala 1

Las

Forest

reż. Lidia Duda
Polska, Czechy
2024
84’

Asia i Marek stworzyli w Puszczy Białowieskiej miejsce, w którym ich dzieci miały bezpiecznie dorastać z dala od problemów. Ale pewnego dnia do ich drzwi zapukała wielka polityka.

Nie chcemy innej ziemi - okładka
14.05.2024 11:00
Sala 1

Nie chcemy innej ziemi

No Other Land

reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor
Palestyna, Norwegia
2024
96’

Film ukazuje ciągnącą się przez dekady batalię prawną palestyńskich mieszkańców Masafer Yatta na Zachodnim Brzegu o zachowanie swojej wioski.

Plakat z tytułem "Copa 71", a w poszczególnych literach widnieją archiwalne zdjęcia z piłkarkami
15.05.2024 11:00
Sala 1

Copa 71

reż. James Erskine, Rachel Ramsey
Wielka Brytania
2023
90’

Najlepsze reprezentacje piłki nożnej kobiet uczestniczyły w wielkich zawodach w 1971 roku w Meksyku. Ponad 60 lat później, twórcy filmu wracają do wydarzeń, które zostały intencjonalnie wymazane z kart historii.

JessZilla - okładka
16.05.2024 11:00
Sala 1

JessZilla

reż. Emily Sheskin
USA
2023
89’

Poruszająca opowieść o dorastaniu, wartości wsparcia drugiej osoby oraz sportowym duchu walki młodej amerykańskiej bokserki, która musi zmierzyć się nie tylko z przeciwniczkami.

Plakat z ekranem odbijającym się z ludzkim oku
Jutro 11:00
Sala 1

Efekt Youtube'a

The YouTube Effect

reż. Alex Winter
USA
2022
99’

Historia YouTube’a jest zarówno inspiracją, jak i przestrogą. Film przygląda się nie tylko platformie, ale również sposobowi, w jaki zmieniła ona nasze życie i myślenie.

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące