Wiemy, co gramy
DKF Kamera

ALFRED HITCHCOCK przedstawia: Suspens!

22.02.2022
ALFRED HITCHCOCK przedstawia: Suspens! - okładka

Miano Mistrza Suspensu to tytuł, którym okrzyknięty został Alfred Hitchcock przez środowisko filmowe lata temu. Choć ostatnia produkcja reżysera (INTRYGA RODZINNA) powstała w 1976 roku, twórca dzierży to miano dumnie po dziś dzień.

Uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych twórców w historii kina

Przez lata działalności współpracował z największymi wytwórniami filmowymi, m.in. Paramount Pictures, Universal Pictures czy Warner Bros. W trwającej przeszło 60 lat karierze, wyreżyserował 53 filmy fabularne. Styl reżyserski Hitchcocka obejmował płynny ruch kamery, która naśladowała spojrzenie granej postaci, stawiając tym samym widza w roli podglądacza, oraz filmowanie ujęć tak, aby zmaksymalizować w odbiorcy uczucie lęku i niepokoju.

Warto dodać, że pewien fenomen swojej postaci zawdzięcza także nietypowemu działaniu, jakim było epizodyczne pojawianie się w swoich filmach. Hitchcocka można było znaleźć na dalszym planie jako pasażera lub przechodnia. To niecodziennie wówczas zagranie reżysera sprawiło, że dzięki temu widzowie znali nie tylko jego nazwisko, ale też wiedzieli jak wygląda.

Innowacyjne spojrzenie twórcy na kino przyciągało również do siebie znakomite nazwiska ze świata sztuki, które chętnie podejmowały współpracę z reżyserem. Pracował m.in. z Dorothy Parker czy Johnem Steinbeckiem przy pisaniu scenariuszy, a sekwencję snów w filmie „URZECZONA” stworzył razem z Salvadorem Dalim. Do historii przeszły również czołówki jego filmów, które powstały w wyobraźni samego Saula Bassa.

Co ciekawe – pomimo, że Alfred Hitchcock otrzymał w 1979 roku nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej za całokształt pracy, to nigdy nie nagrodzono go Oscarem za reżyserię.

Serdecznie zapraszamy do udania się z nami w podróż przez najwybitniejsze dzieła Mistrza Suspensu na spotkaniach DKF Kamera w lutym. Wszystkie kopie filmowe zostały po latach cyfrowo odrestaurowane do jakości 4K. Po projekcjach zapraszamy na dyskusje, które uświetnią ciekawi goście i eksperci. Do zobaczenia w Muzie!

 

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW