Wtorek | 16 maja 2023 | godz. 11:00
Kino Muza | ul. Św. Marcin 30 w Poznaniu
Bilety: 5 zł
Zapraszamy na piąty seans w ramach projektu KINO MUZA – KINO OTWARTE, który odbędzie się 16 maja o godz. 11:00 w Kinie Muza. Zaprezentujemy szwedzki film dokumentalny I król rzekł: Co za fantastyczna maszyna! w reżyserii Axela Danielsona i Maximiliena Van Aertrycka. Pokaz odbędzie się w ramach 20. Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity.
Uczestnikom zapewnimy: audiodeskrypcję, napisy dla niesłyszących, tłumacza PJM na żywo oraz przyjazną atmosferę kina studyjnego.
Po seansie zapraszamy widzów na spotkanie z Julią Bilarzewską - psychologiem, na którym wspólnie porozmawiamy o emocjach, ważnych tematach i wrażeniach jakie film wywarł na oglądających. Julia Bilarzewska to psycholożka, seksuolożka i edukatorka, która kocha kino i często używa filmu w swojej praktyce zawodowej. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Cienciała - trenerka rozwoju osobistego, animatorka sztuki, twórczyni i realizatorka spektakli dla dzieci.
Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.
To podróż po rozległym historycznie oceanie współczesnej kultury medialnej. W trakcie seansu dowiadujemy się, jak powstała camera obscura, oglądamy pierwszy pokaz ruchomego obrazu, obserwujemy wynalezienie kamery internetowej, odwiedzamy dzisiejsze Hollywood i poznajemy lepiej świat wypełniony 45 miliardami aparatów.
Dowcipny i prowokujący do myślenia film śledzi rozwój kultury obrazu w znanej nam do tej pory formie. Łącząc propagandowe materiały z krajów autorytarnych z materiałami zza kulis grupy bojowników ISIS w Jemenie, newsami transmitowanymi na żywo i klipami rosyjskiej młodzieży wykonującej karkołomne akrobacje na szczycie najwyższych budynków świata, autorzy tkają opowieść o ludzkim doświadczeniu teraźniejszości i przemijaniu każdego z nas.
Film poszerza nasze rozumienie wizualnego świata, w którym obecnie żyjemy. Zadaje pytanie o niekontrolowaną obsesję ludzkości na punkcie obrazu i społeczne konsekwencje, jakie się z tym wiążą. Bada wpływ kultury medialnej na społeczne zachowania, a także skutki, jakie niesie ze sobą fakt bycia narażonym na miliardy obrazów konkurujących codziennie o naszą uwagę. Film był wyświetlany na festiwalu w Sundance w konkursie filmów dokumentalnych.