Nazwij to snem + spotkanie – Kino Muza
Wiemy, co gramy
Ratcatcher

Nazwij to snem + spotkanie

Nazwij to snem + spotkanie - okładka
reż. Lynne Ramsay
Wielka Brytania
1999
94’
Nazwij to snem + spotkanie - okładka

Po seansie spotkanie z Lynne Ramsay i Luccią Zucchetti

Glasgow, rok 1973. Szkocja zmaga się z ogólnokrajowym strajkiem ładowaczy nieczystości, w związku z czym i tak już pogrążone w biedzie osiedla grzęzną w jeszcze większym kryzysie, symbolizowanym przez piętrzące się góry śmieci w czarnych workach i biegające wśród nich szczury. Na jednym z takich zubożałych blokowisk gnieździ się dwunastoletni James (naturszczyk William Eadie), który – wepchnąwszy kolegę do płynącego w pobliżu brudnego kanału – nieumyślnie powoduje śmierć rówieśnika. Nie mówiąc nikomu, co się stało, chłopiec szwenda się po zrujnowanej okolicy. Choć na pierwszy rzut oka jego życie toczy się jak gdyby nigdy nic, w istocie wszystko ulega przeobrażeniu. Wyrzuty sumienia sprawiają, że młodzian pragnie uciec, ale nie ma dokąd pójść. Jest w pułapce, jak te gryzonie. Szansą na zmianę – dla Jamesa i całej jego rodziny – są budowane gdzieś nieopodal nowe mieszkania, otoczone ciągnącymi się aż po horyzont polami i skąpane w złotym słońcu. A może to tylko sen? W najwcześniejszym w karierze filmie pełnometrażowym reżyserka Lynne Ramsay, uhonorowana nagrodą BAFTA dla najlepiej rokującej debiutantki, zderza ze sobą realizm społeczny spod znaku dawnych brytyjskich mistrzów – od Kena Loacha po Mike’a Leigh – z surrealizmem i liryzmem. To, co namacalne, miesza się tu z tym, co oniryczne, a granica między tymi dwoma porządkami zaciera się wraz z każdą kolejną sceną. Rekonstruując brutalną rzeczywistość lat siedemdziesiątych XX wieku oraz towarzyszące jej nastroje, autorka tworzy dzieło inicjacyjne, które na zawsze zapisało się w historii kina.

Rafał Glapiak

EN
Glasgow, 1973. Scotland grapples with a nationwide binmen collectors’ strike, plunging already impoverished estates into an even greater crisis, symbolised by towering piles of rubbish in black bags and scurrying rats.

Nestled in one such impoverished block is twelve-year-old James (played by the natural William Eadie), who – after pushing a friend into a nearby dirty canal – inadvertently causes the peer’s death. Without confessing to anyone what has happened, the boy wanders around the ruined neighbourhood.

Although at first glance his life seems to go on as usual, in reality, everything is transformed. His guilty conscience drives the boy to escape, but he has nowhere to go. He is trapped, much like those rodents. The chance for change – for James and his entire family – lies in the newly built apartments somewhere nearby, surrounded by fields stretching to the horizon and bathed in golden sunlight. Or is it just a dream?

In the earliest full-length feature, director Lynne Ramsay, winner of the BAFTA Best Newcomer Award, juxtaposes the social realism of the old British masters – from Ken Loach to Mike Leigh – with surrealism and lyricism.

The tangible is mixed here with the dreamlike, and the boundary between the two orders blurs with each successive scene. Reconstructing the brutal reality of the 1970s and the accompanying moods, the author creates an initiating work that has forever left its mark on the history of cinema.

Kadry

Jeszcze dziś

Dzieci podczas warsztatów na sali 3 po poranku rodzinnym. 12:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 WARSZTATY RODZINNE Z FRAJDĄ! Zapraszamy na warsztaty rodzinne dzieci w wieku 3-6 lat wraz z bliskimi im osobami dorosłymi. Bawimy się i tworzymy razem.
Dziewczynka i chłopiec w dziecięcym pokoju. 12:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai: Licz do czterech Lasse i Maja, czyli najsłynniejsza para filmowych detektywów, znów w akcji! Tym razem bohaterowie muszą ustalić, co zagraża przebiegowi konkursu w miasteczku Valleby. Podejrzany...
Koszmarek - kadr 13:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Koszmarek Wzruszająca i zabawna komedia animowana o tym, że nie taki potwór straszny, jak go malują. Poznajcie Koszmarka i ekipę jego potwornych przyjaciół o gołębich sercach. 
Para podczas nadmorskich wakacji. 14:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Państwo Rose Zapłon rywalizacji i urazów, który kryje się pod fasadą idealnej pary, wybucha, gdy zawodowe marzenia męża legły w gruzach.
Kobieta w ludowym stroju 14:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Harvest Ciemności kryją ziemię – przynajmniej przed wzrokiem obcych. Bo oświecenie nie jest potrzebne tej wiosce, funkcjonującej na własnych zasadach, poza czasem.
Kobieta na tle sklepiku rybnego. 15:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Bałtyk W samym sercu Łeby, wśród wiatru, soli i zapachu dymu, Miecia od czterech dekad prowadzi kultową wędzarnię ryb. To miejsce nie jest tylko biznesem – to jej żywioł.
Kadr filmu dokumentalnego z 22 edycji festiwalu filmów dokumentalnych. 16:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Ocean, nasz dom Po seansie rozmowa z gośćmi: Piotrem Nieznańskim i Robertem Rientem. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Mączkowski.
Ostatni Wiking - kadr 16:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Ostatni Wiking To szalona, pełna absurdu jazda bez trzymanki przez przeszłość, popękaną psychikę, braterską lojalność i świat, w którym logika przestała obowiązywać.
Prześwit - kadr 17:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Prześwit Podczas spaceru na Ślęży znika młoda matka, zostawiając za sobą wózek z niemowlęciem. Policjant, młody mąż i emerytowany jasnowidz próbują zrekonstruować ostatnie chwile zaginio...
Kobieta w ludowym stroju 18:30 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Harvest Ciemności kryją ziemię – przynajmniej przed wzrokiem obcych. Bo oświecenie nie jest potrzebne tej wiosce, funkcjonującej na własnych zasadach, poza czasem.
Po polowaniu - kadr 18:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Po polowaniu Najnowsze dzieło Luki Guadagnino Po polowaniu to trzymający w napięciu dramat psychologiczny. Mroczny sekret z przeszłości Almy grozi ujawnieniem.
Kadr filmu dokumentalnego z 22 edycji festiwalu filmów dokumentalnych. 18:45 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Yintah Film jest zapisem walki pomiędzy ludem Wet’suwet’en a władzami Kanady, które chcą przejąć ich terytorium i pozwolić gigantom z branży paliw kopalnych na budowę rurociągów.
Po polowaniu - kadr 21:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Po polowaniu Najnowsze dzieło Luki Guadagnino Po polowaniu to trzymający w napięciu dramat psychologiczny. Mroczny sekret z przeszłości Almy grozi ujawnieniem.
Ostatni Wiking - kadr 21:00 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Ostatni Wiking To szalona, pełna absurdu jazda bez trzymanki przez przeszłość, popękaną psychikę, braterską lojalność i świat, w którym logika przestała obowiązywać.
Smashing Machine - kadr 21:15 SALA 1 Otwiera się w nowym oknie - Bilety24 Smashing Machine Mistrz mieszanych sztuk walki Mark Kerr musi poradzić sobie z wewnętrznymi demonami i małżeńskim kryzysem, by być gotowym do walki o najważniejsze trofeum w karierze.
Gramy!
Życie dla początkujących
reż. Paweł Podolski
nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni
nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata
nazwa cel żywotność
_fbp Służy do śledzenia użytkowników. 3 miesiące