Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Show_thumb_plakat_alice-guy

BĄDŹ SOBĄ, CZYLI NIEOPOWIEDZIANA HISTORIA ALICE GUY–BLACHE

(BE NATURAL: THE UNTOLD STORY OF ALICE GUY-BLACHÉ)

reż. Pamela B. Green | USA, 2018 | 103 min.

PL

Trzymający w napięciu dokument o kobiecie, która na zawsze zmieniła historię X Muzy. Oto Alice Guy-Blaché, pierwsza reżyserka w historii kina. 

Kino biograficzne czy trzymające w napięciu detektywistyczne śledztwo? Dokument zrealizowany przez Pamelę B. Green łączy w sobie elementy jednego i drugiego. Nie może być inaczej, skoro bohaterką tej niezwykłej opowieści jest postać tak niezwykła jak pionierka kinematografii, uznawana za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy Alice Guy-Blaché.

Francuzka swoją przygodę z kinem zaczęła pracując jako sekretarka Léona Gaumonta. Szybko pięła się po szczeblach kariery, by w wieku 23 lat nakręcić swój pierwszy film. Po ponad dziesięcioletniej współpracy z wytwórnią Gaumont wraz z mężem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założyła własne studio. Szacuje się, że Alice Guy-Blaché miała udział – reżyserski, scenariuszowy czy producencki – w blisko tysiącu filmów.

Realizacja filmu zajęła ponad osiem lat, Pamela B. Green opowiada nie tylko o niezwykłym wkładzie swojej bohaterki w rozwój X Muzy, ale też o tym, jak łatwo została ona zepchnięta na boczny tor. Amerykańska dokumentalistka dotarła do niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych, wplatając w nie szereg wywiadów z ludźmi filmu. Wśród nich m.in. Patty Jenkins, Ben Kingsley, Ava DuVernay czy Julie Delpy. Narratorką tej wyjątkowej opowieści o pierwszej kobiecie kina jest Jodie Foster.      
 

GŁOS PRASY:
Poruszający! Możesz nie zdawać sobie sprawy, kim była ta niezwykła kobieta, ale po tym dokumencie nabierzesz ochoty na oglądanie starych filmów! - The New York Times
Dokument, który zaczyna się jak zwykła biografia, szybko zamienia się w detektywistyczny thriller. - The Los Angeles Times
Potężny wkład w dyskusję o wyzwaniach, jakie stoją przed kobietami filmowcami. - The Hollywood Reporter

W repertuarze

Data SALA NR 1 SALA NR 2 SALA NR 3 Taras letni
pią, 14.08
sob, 15.08
nie, 16.08
pon, 17.08
wto, 18.08
śro, 19.08
czw, 20.08

Zwiastun

Buy_ticket
Przycisk_muza