Narrow_thumb_dkfkamera

wtorki | godz. 20:00

DKF KAMERA

CZYM JEST DKF KAMERA? 
DKF KAMERA
został zarejestrowany w Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych w 1956 roku, a od 1966 roku działa w Kinie Muza, gdzie do grona jego działaczy należeli m.in. Kazimierz Młynarz, Czesław Radomski, Lech Jeszka, Edward Pawlak. Właśnie w tym roku DKF KAMERA zasłynął organizacją głośnego przeglądu retrospektywy twórczości Ingmara Bergmana. W latach 80. zainteresowanie karnetami na pokazy DKF-u było tak duże, że widzowie ustawiali się po bilety w kolejce sięgającej kawiarni Kociak za rogiem, na ul. Św. Marcin.

DKF KAMERA działa do dzisiaj, a każde spotkanie zbudowane jest z prelekcji przed filmem i dyskusji po seansie. Współcześnie repertuar dobierany jest na zasadzie cykli tematycznych, które pozwalają na zgłebienie danego zagadnienia w obrębie miesiąca. Spotkania prowadzą doświadczeni prelegenci i specjaliści dobierani pod kątem konkretnego tematu. 

Od 2018 roku DKF KAMERA współpracuje z Instytutem Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM, a takżę Forum Kultury AudiowizualnejKIEDY ODBYWAJĄ SIĘ SPOTKANIA? 
Kino Muza w Poznaniu | Wtorki | godz. 20:00

Bilety: 12 zł

PARTNERZY: 


PROGRAM FILMOWY | MAJ 2019

DKF KAMERA
SZEKSPIR WSPÓŁCZESNY


Williama Shakespeare’a nie trzeba przedstawiać nikomu. Nazwisko najwybitniejszego twórcy teatru elżbietańskiego do dziś pozostaje bowiem powszechnie rozpoznawalnym symbolem angielskiej literatury. Twórczość „Barda z Avon” była przedmiotem zainteresowania X muzy niemal od samych jej narodzin. Już w roku 1899, zaledwie cztery lata po pierwszych publicznych pokazach kinematografu braci Lumière, w londyńskim Her Majesty’s Theatre sfilmowano adaptację Szekspirowskiego „Króla Jana”. Ów niemy, czarno-biały obraz dał początek bogatej filmografii, na którą składają się niezliczone ekranizacje sztuk angielskiego dramaturga. Przypadające w tym roku 120-lecie związków kina z dziedzictwem Szekspirowskim, wydaje się doskonałą okazją, by przyjrzeć się bliżej współczesnym próbom przenoszenia na ekran utworów sygnowanych nazwiskiem największego dramatopisarza renesansu.

Filmy, które obejrzymy w maju, przenoszą spisane przez Shakespeare’a historie w nowe, często nieoczywiste konteksty. Na początek proponujemy interesujący eksperyment braci Tavianich, którzy swoją adaptację „Juliusza Cezara” zatytułowaną „CEZAR MUSI UMRZEĆ” (2012) postanowili zrealizować za więziennymi murami, do współpracy angażując kryminalistów odsiadujących wyroki za najcięższe zbrodnie. Następnie zapraszamy na projekcję „KORIOLANA” (2011) Ralpha Fiennesa, w którym debiutujący w roli reżysera aktor przeniósł opowieść o krwawej zemście rzymskiego generała Gnejusza Marcjusza w realia współczesnego konfliktu bałkańskiego.

Cykl przygotowany we współpracy z Instytutem Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych oraz stowarzyszeniem Forum Kultury Audiowizualnej.


➡ Wtorek | 7.05 | godz. 20:00
"CEZAR MUSI UMRZEĆ" 

reż. Paolo i Vittrio Taviani | Włochy, 2012 | 76 min.
Dzieło Tavianich stanowi niezwykła paralelę pomiędzy Szekspirowskim dramatem a współczesnością, to paradokumentalny sposób opowiada o wystawianiu przez więźniów Rebibbia, rzymskiego więzienia o zaostrzonym rygorze, ''Juliusza Cezara'' Williama Szekspira. Przestępcy skazani za najcięższe zbrodnie – członkowie camorry, mordercy, sprawcy rozbojów z bronią w ręku – przygotowują się do spektaklu w murach więzienia. Wkrótce zaczynają przeglądać się w sztuce słynnego dramaturga i identyfikować z postaciami.


➡ Wtorek | 14.05 | godz. 20:00
"KORIOLAN
reż. Ralph Fiennes | Wielka Brytania 2011 | 123 min. 
Debiut reżyserski jednego z najznakomitszych aktorów brytyjskich - nominowanego do Oscara za role w "Liście Schindlera" i "Angielskim pacjencie" Ralpha Fiennesa. "KORIOLAN" to najnowocześniejsza od czasu "Romea i Julii" Baza Luhrmana, ociekająca testosteronem ekranizacja dzieła Szekspira, ukazującego krwawą zemstę generała Gnejusza Marcjusza na niewdzięcznych mieszkańcach Wiecznego Miasta, którzy pozbawiają go szans na objęcie najwyższej władzy w Rzymie. Wygnany i upokorzony przyłącza się do armii Wolsków pod wodzą Aufidiusza, by wspólnie przypuścić spektakularny atak na miasto, które haniebnie zdradziło swojego obrońcę.


W POPRZEDNICH MIESIĄCACH OMAWIALIŚMY NASTĘPUJĄCE TEMATY, NA PODSTAWIE FILMÓW WYMIENIONYCH PONIŻEJ:

/2019/

STYCZEŃ 2019
Temat: LANTHIMOS. GRANICE REALNOŚCI
Filmy: "KIEŁ", "ALPY" oraz "ZABICIE ŚWIĘTEGO JELENIA"

LUTY 2019
Temat: AND THE OSCAR® GOES TO...
Filmy: "ROMA", "GREEN BOOK", "VICE" oraz "GDYBY ULICA BEALE UMIAŁA MÓWIĆ"

MARZEC 2019
Temat: KINO JAKO FORMA AUTOTERAPII

Filmy: "UŁASKAWIENIE" oraz "ZJAZD ABSOLWENTÓW" 

KWIECIEŃ 2019
Temat: HYBRYDY GATUNKOWE

Filmy: "CO ROBIMY W UKRYCIU", "ROCKY HORROR PICTURE SHOW" oraz "JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA"

MAJ 2019
Temat: SZEKSPIR WSPÓŁCZESNY

Filmy: "CEZAR MUSI UMRZEĆ" oraz "KORIOLAN"


/2018/

PAŹDZIERNIK 2018

Temat: AWANTURA O KONTROWERSJE: WIARA
Filmy: "OSTATNIE KUSZENIE CHRYSTUSA", "KSIĄDZ" oraz "KLER"

LISTOPAD 2018
Temat: KWESTIA PUNKTU WIDZENIA
Filmy: "WINNI", "SEARCHING" oraz "ŹLE SIĘ DZIEJE W EL ROYALE"

GRUDZIEŃ 2018
Temat: KINO KOBIECE/KINO KOBIET
Filmy: "STADO", "FUGA" oraz "ZŁE WYCHOWANIE CAMERON POST" 

Buy_ticket
Przycisk_muza