Thumb_30tki_ii_zdjwtle

14.04.2018

NAJLEPSZE POLSKIE 30` - II | SPOTKANIE Z TWÓRCAMI

Zapraszamy na pokaz przedpremierowy, po którym odbędzie się spotkanie z twórcami filmów. W dyskusji udział wezmą: Alek Pietrzak, Tomek Gąssowski oraz Zofia Kowalewska.


Pierwszy zestaw cyklu "NAJLEPSZE POLSKIE 30`" wypełnił sale kinowe po brzegi, dając widzom w całej Polsce okazję do spotkania z największymi talentami młodego polskiego kina. Czas na drugą odsłonę – już 20 kwietnia na ekrany trafi kolejny zestaw znakomitych krótkich polskich produkcji nagradzanych na najważniejszych polskich i międzynarodowych festiwalach!


W skład zestawu wchodzą filmy:


"JA I MÓJ TATA"
reż. Alek Pietrzak | Polska 2017 | 30 min.

Krzysztof Kowalewski i Łukasz Simlat w pełnej humoru i wzruszeń historii ojca i syna, których świat z dnia na dzień ulega nieodwracalnej zmianie.

Dawid opiekuje się swoim ojcem Edwardem, który ma pogłębiającą się chorobę Alzheimera. Syn chce poznać i zbliżyć się do swojego ojca, którego z każdym dniem zostaje coraz mniej.

Film Alka Pietrzaka oczarował publiczność najważniejszych festiwali w Polsce: m.in. festiwalu w Gdyni, Transatlantyku, Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Festiwalu Młodzi i Film. Nic dziwnego – tej ciepłej i wzruszającej historii ze wspaniałymi rolami Łukasza Simlata i Krzysztofa Kowalewskiego akompaniuje muzyka Łukasza Targosza, jednego z najpopularniejszych polskich kompozytorów, nagrodzonego za ścieżkę dźwiękową do serialu Wataha oraz Listów do M. Produkcję wsparło zaś Aurum Film, stojące za Ostatnią rodziną Jana P. Matuszyńskiego."NAZYWAM SIĘ JULITA"
reż. Filip Dzierżawski | Polska 2017 | 28 min.

Szczera i poruszająca historia trudnej więzi matki i córki z przejmującymi rolami Marty Ścisłowicz i laureatki Złotych Lwów, Aleksandry Koniecznej.

Nękana poczuciem winy matka nie chce spotkać się z córką. Nie widziały się od dziesięciu lat. Julita pod pretekstem wchodzi do więzienia, żeby się z nią skonfrontować i rozliczyć trudną przeszłość.

Za swój debiutancki dokument muzyczny Miłość Filip Dzierżawski odebrał Złotego Lajkonika oraz Nagrodę Publiczności na Krakowskim Festiwalu Filmowym, zachwycił również widzów festiwalu w Gdyni. Nazywam się Julita, jego krótkometrażowa fabuła, to prawdziwy popis aktorski duetu Marty Ścisłowicz i laureatki Złotych Lwów Aleksandry Koniecznej, którym wtórują Janusz Chabior i Przemysław Bluszcz. Film zainspirowany jest prawdziwą historią, a jego realizm podkreślają znakomite zdjęcia Adama Palenty, wielokrotnie nagradzanego operatora znanego m.in. z filmów Kuby Czekaja (Baby Bump, Królewicz Olch) czy Opery o Polsce Adama Stasika."BARAŻ"
reż. Tomasz Gąssowski | Polska 2017 | 30 min.
Niepozbawiona humoru i miłości opowieść o złożonej relacji ojca i syna z okręgową piłką nożną w tle.

Mieszkający pod Warszawą 38-letni Zyga próbuje wyjaśniać Witkowi na czym polegają rządzące światem zasady. Sam nie zawsze się do nich stosuje, co nie uchodzi uwadze bystrego synka.

Baraż, opowieść o złożonej i pełnej miłości relacji ojca i syna, to debiutancki film Tomasza Gąssowskiego, który przyniósł mu nagrodę dla najlepszego krótkiego filmu aktorskiego na 32. Warszawskim Festiwalu Filmowym. Scenarzysta i reżyser Barażu jest znany szerszej publiczności jako kompozytor wielokrotnie nagradzanej muzyki do filmów Andrzeja Jakimowskiego: Zmruż oczy, Sztuczki, Imagine oraz najnowszego Pewnego razu w listopadzie. Baraż zdobył już wiele nagród, m.in. na prestiżowym Europejskim Festiwalu Krótkiego Filmu w Breście we Francji, festiwalu Transatlantyk i na Dwóch Brzegach."WIĘZI'
reż. Zofia Kowalewska | Polska 2017 | 18 min.

Przeżywające kryzys małżeństwo z wieloletnim stażem usiłuje ratować swój związek w debiutanckim dokumencie Zofii Kowalewskiej, który znalazł się na oscarowej shortliście.

Barbara i Zdzisław są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno zdecydował się wrócić do żony. Barbara przyjęła go z powrotem. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny. Zdzisław proponuje zorganizowanie jubileuszu ich związku.

Zofia Kowalewska, dziś studentka Łódzkiej Szkoły Filmowej, będąc w klasie maturalnej nakręciła film o swoich dziadkach. A następnie… trafiła z nim do ramówki festiwalu w Sundance, została nagrodzona na prestiżowej IDFIE, a przede wszystkim – wylądowała na oscarowej shortliście. W Więziach młoda reżyserka przygląda się swoim bohaterom z czułością i uwagą, które zostały dostrzeżone i docenione na całym świecie. Na rodzimym podwórku Więzi zgarnęły nagrody m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz na T-Mobile Nowe Horyzonty.PARTNEREM POKAZU JEST:

Buy_ticket
Przycisk_muza