">
Thumb_27459189_1931367853559702_7920069825434446131_n

27.02.2018

SKACZĄC W WIARĘ | SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM PIESIEWICZEM

Spotkanie z Krzysztofem Piesiewiczem i pokaz filmu „KRÓTKI FILM O ZABIJANIU” wokół tematu Malty „Skok w wiarę” w Kinie Muza


27 lutego 2017 r. | WSTĘP WOLNY
godz. 18:00 | Spotkanie z Krzysztofem Piesiewiczem
godz. 19:30 | Projekcja filmu „KRÓTKI FILM O ZABIJANIU”
Prowadzenie: Ojciec Tomasz Dostatni

Obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w Kinie Muza od 16 lutego, od godziny 14:00.


O kondycji duchowej Polaków, o zaangażowaniu w świat, o wrażliwości i konieczności dialogu rozmawiamy podczas spotkań „Skacząc w wiarę”, których gospodarzem jest dominikanin, Ojciec Tomasz Dostatni.


Piątym gościem debat wprowadzających do Idiomu festiwalu Malta – „Skok w wiarę” będzie Krzysztof Piesiewicz – współautor scenariuszy do 17 filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Jako prawnik i polityk był posłem na Sejm, zasiadał w Naczelnej Radzie Adwokackiej, Radzie Etyki Mediów oraz Centrum Monitoringu Wolności Prasy.


Ramą dla spotkania będzie „Krótki film o zabijaniu” (1987) – dramat psychologiczny Krzysztofa Kieślowskiego ze scenariuszem Krzysztofa Piesiewicza. To historia młodego chłopaka, który brutalnie morduje taksówkarza i zostaje skazany na karę śmierci. Naturalistyczne sceny zabijania osadzone w atmosferze marazmu schyłkowego PRL-u stają się gorzką wizją przykazania z Dekalogu „Nie zabijaj”. Film wszedł na ekrany na miesiąc przed wykonaniem ostatniej kary śmierci w Polsce. Film zdobył m.in. Nagrodę Jury i Nagrodę FIPRESCI w Cannes, a także Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy film roku.


Debaty są wprowadzeniem do wiodącego tematu 28. edycji Malta Festival Poznań. W ramach programu „Skok w wiarę” kuratorzy z belgijskiego kolektywu Needcompany Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers i Maarten Seghers będą pytać o ludzką potrzebę duchowości i sposoby jej realizowania, o rolę religii we współczesnej Europie oraz o to jak ustanawiamy własne systemy wartości i gdzie szukamy sensu w coraz bardziej chaotycznym świecie.


Spotkanie będzie rejestrowane i dostępne na kanale YouTube.

Buy_ticket
Przycisk_muza