Thumb_2_3n0rosn

05.10.2017

TANI CZWARTEK | SENIORALNI.POZNAŃ 2017

PRZYZWOICIE TANIE CZWARTKI
BILETY: 8 ZŁ | NIE PRZYJMUJEMY REZERWACJI
Przyzwoicie Tani Czwartek z projektem Senioralni.Poznań 2017

W ramach projektu Senioralni.Poznań 2017 Kino Muza proponuje filmy nie tylko dla seniorów, ale z dojrzałymi bohaterami w głównych rolach. Są to historie zabawne i przejmujące, które świadczą o tym, że niezależnie od wieku żądzą nami te same pasje. Wierzymy w coś i walczymy o to, zakochujemy się i tęsknimy, tracimy bliskich i zyskujemy przyjaciół. W każdym wieku można zacząć życie od nowa.

5.10


16:00 | AQUARIUS
reż. Kleber Mendonça Filho | Brazylia | 2016 | 142 min.

65-letnia wdowa Clara (Sonia Braga) jest emerytowanym krytykiem muzycznym. Jako ostatnia zamieszkuje zbudowaną w 1940 roku rezydencję Aquarius. Przysięgła opuścić to miejsce dopiero po swojej śmierci. Rozpoczyna więc walkę ze spółką, która ma inne plany zagospodarowania tego terenu. Działania te pozwalają Clarze odpocząć od codziennej rutyny i tęsknoty za bliskimi.


18:30 | MĘŻCZYZNA IMIENIEM OVE
reż. Hannes Holm | Szwecja | 2015 | 116 min.

Spokojne szwedzkie miasteczko. Owdowiały Ove dobiega sześćdziesiątki. Po śmierci ukochanej żony życie straciło dla niego sens. Z dnia na dzień bohater coraz mocniej pogrąża się w depresji i myślach samobójczych. Pewnego dnia do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwojgiem dzieci. Pierwsze spotkanie Ove z nowymi sąsiadami nie zwiastuje niczego dobrego – ciężarna Parvaneh taranuje samochodem skrzynkę na listy należącą do zgorzkniałego samotnika. Wkrótce jednak, nieoczekiwanie dla siebie samego, Ove zyska nową przyjaciółkę...


20:30 | POWRÓT DO MONTAUK
reż. Volker Schlöndorff | Niemcy | 2017 | 106 min.

Pisarz Max Zorn, mężczyzna po sześćdziesiątce, w trakcie trasy promującej jego książkę w Nowym Jorku spotyka kobietę, której nigdy nie zapomniał. Wspólnie spędzają weekend. Minęło 17 lat od ich ostatniego spotkania. Czy jest jeszcze przed nimi wspólna przyszłość?
SENIORALNI.POZNAŃ 2017
30 września Centrum Inicjatyw Senioralnych zainauguruje siódmą już edycję imprezy Senioralni. Poznań. Na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta kilkuset seniorów i seniorek będzie bawić się do wtóru fragmentów komedii „neSTORY” przygotowanej przez Teatr Muzyczny w Poznaniu oraz przebojów polskiej i światowej operetki.

Impreza Senioralni.Poznań to wydarzenie, które organizowane jest zawsze w okolicach 1 października i przypadającego wówczas Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. To ważny miesiąc dla seniorów i seniorek mieszkających w Poznaniu. Uroczysta inauguracja staje się okazją do świętowania obecności niemal 140 tysięcy poznanianek i poznaniaków powyżej 60. roku życia, a przy okazji ich życiowych historii, wkładu w rozwój Poznania (i młodszych pokoleń poznaniaków), ale i chęci życia i podejmowanych inicjatyw na rzecz poprawy jakości życia, dbania o codzienny dobrostan, rozwój osobisty, ale też o dobrą zabawę i rozrywkę.

Program tegorocznej imprezy przedstawia się imponująco. Przygotowano niemal 250 wydarzeń połączonych w kilka kategorii. Seniorzy znajdą wiec tematy związane z kulturą, turystyką, rekreacją, zdrowiem, edukacją, sportem, psychologią i rękodziełem. Przeszukiwanie programu ułatwia legenda, zawierająca kolorowe oznaczenia poszczególnych kategorii i znaczniki przy poszczególnych wydarzeniach.

Dodatkowo, wydarzenia przygotowane przez podmioty wyróżnione certyfikatem „Miejsce przyjazne seniorom” oznaczone są różowym kleksem, czyli logotypem akcji.
W październikowym programie wydarzeń znalazły się zarówno otwarte wykłady na uniwersytecie, warsztaty w Centrum Inicjatyw Senioralnych, jak i wiele ciekawych wycieczek, spotkań tematycznych, spektakli teatralnych, wystaw, zajęć sportowych, jak i drzwi otwartych i nieodpłatnych badań profilaktycznych.

Uniwersytet Adama Mickiewicza zaprosi seniorki i seniorów na wykłady profesorów poznańskich uczelni. Znaleźć tu można tematy takie jak: "Z dziejów międzywojennego Poznania: kabaretowe potyczki cyganerii artystycznej" (Uniwersytet Artystyczny), „Traktat Cycerona „De senectute” i jego aktualność” (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM), „O teatrach poznańskich w dziewiętnastym stuleciu – rozważania historyczne i nostalgiczne” (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM), „Najwybitniejszy a niepopularny. Bolesława Prusa przypadki (w tym wielkopolskie)” (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM), „Strategie opisu kobiet w relacjach podróżników po imperium otomańskim” (j/w), "Ekościema" w dyskursie reklamy i public relations (Wydział Neofilologii UAM).

Centrum Inicjatyw Senioralnych zaprosi seniorów na spotkania i warsztaty, takie jak: trening pozytywnego myślenia, spotkanie dotyczące prawa rodzinnego, trening pamięci, prelekcja na temat niedosłuchu, walorów picia wody z kranu (Aquanet), warsztaty dietetyczne, asertywności oraz spotkania przygotowane w ramach Poznańskiej Akademii Bezpieczeństwa. A to tylko niektóre z licznych propozycji, z którymi spotkać się będzie można na ul. Mielżyńskiego 24.

Wśród zajęć sportowych i prozdrowotnych zawartych w programie Senioralnych znaleźć można tai chi, taniec brzucha, kursy tańca towarzyskiego, potańcówki, marsze z kijami Nordic Walking, zajęcia z piłką Fit Ball, jogę i wiele wiele innych. W ramach badań i edukacji profilaktycznej przygotowano spotkania dotyczące m.in. niedosłuchu, udaru, osteoporozy, konsultacje podologiczne, dotyczące zaćmy diety i zdrowia psychicznego, a także zależności między sposobem odżywiania a nietrzymaniem moczu. Centrum Medyczne Synexus przygotowało ofertę badań lipidogramu, morfologii, kreatyniny, glukozy.
Warto również zwrócić uwagę na bogatą ofertę poznańskich teatrów, które przygotowały promocyjne ceny na zakupione w październiku bilety. Do akcji przyłączył się Teatr Muzyczny w Poznaniu, Teatr Nowy, Teatr Polski, AszTeatr.

Szczegółowy program wydarzeń znaleźć można na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych www.centrumis.pl oraz w siedzibie Centrum Inicjatyw Senioralnych (ul. Mielżyńskiego 24), Centrum Informacji Miejskiej (ul. Ratajczaka 44) i Centrum Kultury Zamek (ul. Św. Marcin 80/82).Buy_ticket
Przycisk_muza