Thumb_659825423cef74cd8ed0526ad783.1000

22.06.2017

FILMOTERAPIA Z SENSEM: PROJEKT NIM

Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami - w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy prowadzić dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami. Dlatego na spotkania zawsze zapraszamy psychologów oraz kulturoznawców i filmoznawców z Uniwersytetu SWPS.

22. czerwca o godzinie 20:00, pokażemy film "Projekt Nim".

W listopadzie 1973 roku, w klatce ośrodka badawczego ssaków naczelnych w Oklahomie, rodzi się mały szympans. Kilka dni później, jego matka dostaje uspokajający zastrzyk. Traci przytomność, a jej małe, płaczące ze strachu dziecko, w brutalny sposób zostaje jej odebrane na zawsze.
Mały szympans nazwany zostaje Nim i trafia do rąk absolwentki psychologii, która sama jest już matką trójki dzieci. Za odpowiednim wynagrodzeniem ma go wychowywać jak własne dziecko. W ten sposób wchodzi w życie „Projekt Nim”, czyli jeden z najbardziej radykalnych w historii eksperymentów, który ma udowodnić, że szympans, wychowywany jak człowiek, może nauczyć się komunikować za pomocą języka.

W spotkaniu wezmą udział:

Kasper Kalinowski - doktorant Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Główny temat jego zainteresowań naukowych to psychologia ewolucyjna oraz jej związki z psychologią poznawczą. Współzałożyciel oraz członek Polskiego Towarzystwa Nauk o Człowieku i Ewolucji. Współpracował z Uniwersytetem w Turynie, CobTek Laboratory oraz z Zakładem Antropologii Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Zajmuje się również popularyzacją psychologii ewolucyjnej (audycje radiowe, prasa).

dr Łukasz Budzicz - psycholog ewolucyjny i doktorant w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładowca na Uniwersytecie SWPS. Prowadzi zajęcie z zakresu Psychologii poznawczej.
Kurs filmoterapii - doświadczalne spotkania po filmie. Podczas spotkań widzowie będą mieli okazję poznać na czym polega filmoterapia i jakie narzędzia się w niej stosuje.
O Filmoterapii można przeczytać na: www.filmoterapia.pl
Czas trwania spotkania po filmie: ok. 60 min.

ORAGANIZATORZY I PARTNERZY: Against Gravity, Milllennium Docs Against Gravity Film Festival, Magazyn SENS, Uniwersytet SWPS, Filmoterapia.pl, Kinoteka

Buy_ticket
Przycisk_muza