Thumb_ww-ktkpturbxy84zja2zgeymzi3zmy3mdczngzjmzbimzqxzde5ztvlyy5qcgeslqmazkxnentncmgtbc0dim0bwg

23.03.2017

​Tani czwartek z kinem imigrantów

Tani czwartek z kinem imigrantów to wydarzenie wchodzące w obchody XXVII Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii, których organizatorem jest Dom Bretanii, działający w Poznaniu.

Francja jest krajem o najdłuższej tradycji przyjmowania imigrantów w Europie. Od drugiej połowy XIX wieku imigranci przybywają do tego kraju na skalę masową – co roku ok. 200 tysięcy osób, z czego ponad połowa osiada w kraju na stałe. Obecnie we Francji mieszka ok. 7 mln osób urodzonych poza Francją, co stanowi aż 11% populacji. Społeczność francuska jest wielokulturowa, wieloetniczna i wielowyznaniowa. W obecnym rządzie Francji minister Edukacji urodziła się w Maroku, podobnie jak minister Pracy, elegancka mer Paryża jest z pochodzenia Hiszpanką, zaś gole dla francuskiej reprezentacji piłki nożnej strzelają głównie synowie imigrantów.Rzeczywistość imigrantów to jednak nie są zawrotne kariery, lecz trudna codzienność. Jak sobie radzą z nią ludzie, jak działa system? Zapraszamy na spotkania z Francją imigrantów!

Program wszystkich wydarzeń:
http://dombretanii.org.pl/wydarzenia-kulturalne/im...

Tani czwartek z kinem imigrantów
Bilety: 8 zł I nie przyjmujemy rezerwacji

17.00 "Imigranci" Francja, 2015, reż. Jacques Audiard (110’)
bilety:
http://bit.ly/2loemME
Dheepan - bojownik tamilskich tygrysów ucieka ze Sri Lanki i jako głowa fikcyjnej rodziny otrzymuje azyl we Francji. Rodzina dostaje mieszkanie w bloku, a Dheepan zaczyna pracę jako dozorca na osiedlu, na którym toczy się wojna gangów. Radykalne kino społeczne, nagrodzone Złotą Palmą w Cannes.


19.00 "Wszyscy albo nikt" Francja, 2015, reż. Kheiron (102’)
bilety:
http://bit.ly/2logX9q
Kheiron – francuski komik urodzony w Teheranie opowiada niezwykłą drogę, którą przebyli jego rodzice, uciekinierzy polityczni z Iranu, osiedleni na przedmieściach Paryża, gdzie poświęcili się lokalnej społeczności zmagającej się ze swymi problemami. Film oparty na faktach.


21.00 "Szkoła Babel" Francja, 2014, reż. Julie Bertucelli (89’)
bilety:
http://bit.ly/2mloS53
Reżyserka dyskretnie towarzyszy przez rok klasie złożonej z dzieci imigrantów ze wszystkich stron świata. Nastolatkowie wyrwani ze swego naturalnego środowiska przygotowują się do nauki we francuskiej szkole, ucząc się języka i bycia ze sobą w wielokulturowej grupie.


Buy_ticket
Przycisk_muza